Lichtenštejnsko

Počet obyvatel 36 000
Jazyky Němčina
Měna Švýcarský frank (CHF)
HDP per capita 98 432 USD (PPP)
Sousední země Švýcarsko, Rakousko
Kultura Západoevropská

Představení

Mezi Švýcarskem a Rakouskem se nachází Lichtenštejnské knížectví, malá konstituční monarchie s historií delší než mnoho evropských států a s libertariánem v čele státu. Povrchu země dominují hory a krásná příroda, což z Lichtenštejnska činí populární turistickou destinaci.

Ekonomická svoboda

Vzhledem ke své velikosti a kulturní stejnosti se Švýcarskem, funguje Lichtenštejnsko jako de facto 27. kanton švýcarské federace. Celní, měnová a poštovní unie mezi Švýcarskem a Lichtenštejnskem funguje už skoro sto let. Díky mezinárodní smlouvě má Lichtenštejnsko také stejnou DPH jako Švýcarsko, která je o polovinu až dvě třetiny nižší než v ostatních evropských státech.

Velice příznivá DPPO 12,5 % stejně tak jako jednoduché právní předpisy pro zakládání firem mají za následek, že v Lichtenštejnsku je registrováno více právnických osob než fyzických.

Základní DPFO je 1,5 %. Knížectví je fiskální federací stejně jako sousední Švýcarsko, takže místní daně zvyšují daňovou zátěž někde až na 17,82 %. Základní daň z majetku je 0,06 %, místně až 0,89 %.

Lichtenštejnsko nemá žádné přírodní zdroje a je pouze jednou ze dvou zemí světa, ze které se k nejbližšímu moři musíte dostat přes minimálně dvoje státní hranice, i přesto (nebo právě proto) je jedním z nejbohatších, nejsvobodnějších a nejrozvinutějších států světa.

Nezaměstnanost je fakticky nulová, navíc se každý den počet práceschopného obyvatelstva zvýší na dvojnásobek, jehož druhá polovina večer odjede zpět domů do Rakouska nebo Švýcarska. Inflaci ovlivňuje švýcarská centrální banka, která si v porovnání se světovými centrálními bankami vede velmi dobře (naměřená inflace za rok 2012 byla pouze 0,2 %). Veřejný dluh Lichtenštejnska je neskutečných 0 CHF, slovy nula franků.

Tak jako Švýcarsko čelí i Lichtenštejnsko v poslední době neuvěřitelnému nátlaku Spojených států, Německa a dalších zemí, aby poskytovalo tamním vládám údaje o klientech svých bank. Když v roce 2008 zaplatila německá vláda zaměstnanci LGT Group (banky vlastněné přímo knížecím rodem), aby vynesl soukromé údaje střadatelů, vznikla z toho mezinárodní roztržka a kníže Hans Adam II. v odpovědi jednomu berlínskému muzeu napsal:

„Co se německo-lichtenštejnských vztahů týká, čekáme stále na lepší časy, přičemž jsem optimistický, neboť v uplynulých dvou stoletích jsme zdárně přečkali již tři německé říše a já věřím, že přežijeme i čtvrtou.“

Stejně jako Švýcarsko není ani Lichtenštejnsko členem EU, ale na rozdíl od svého většího souseda je členem Evropského hospodářského prostoru.

Zdravotnictví, školství, důchod, podpora v nezaměstnanosti

Do státního důchodového spoření musí zaměstnanci přispívat 4,3 %, pro OSVČ je sazba vyšší – až 11 %.

Povinná školní docházka činí devět let, v Lichtenštejnsku se nachází jedna státní univerzita a tři soukromé.

Každý rezident si musí uzavřít povinné zdravotní pojištění, nerezidentům se z platu částka nestrhává (zdroj).

Politická svoboda

Stejně jako Švýcarsko je Lichtenštejnsko obrovsky svobodná země s přímou demokracií. Hlava státu, tedy kníže lichtenštejnský, má významné pravomoci, ale pokud bude lid chtít, může ho podle jím prosazené ústavy z roku 2003 odvolat.

Knížectví nemá vlastní armádu ani příliš silný diplomatický sbor. V těchto věcech jej díky mezinárodním smlouvám zastupuje Švýcarsko. Kvůli Benešovým dekretům, kterými byl rodu Lichtenštejnů odebrán rozsáhlý majetek, neudržovalo Lichtenštejnsko s Českou a Slovenskou republikou dlouhou dobu diplomatické styky, ale v roce 2009 byly obnoveny.

Parlament má 25 poslanců, vláda se skládá z premiéra a čtyř ministrů. Kníže Hans Adam II. představil svoji vizi ideálního státu v knize Stát ve třetím tisíciletí. Až na několik málo výjimek se v ní kníže projevil jako pravý libertarián, takže o tom, která současná evropská hlava státu je nejvíce nakloněna svobodě, nemůže být vůbec pochyb.

Běžnou agendu předal kníže Hans Adam na svého syna Aloise a ponechal si reprezentativní funkce.

Podnebí

V podstatě stejné jako u nás nebo ve Švýcarsku, pouze o vodstvu se nedá v případě Lichtenštejnska příliš hovořit.

Proces imigrace

Lichtenštejnsko je členem Schengenu a díky členství v Evropském hospodářském prostoru má pokryty všechny čtyři svobody vnitřního trhu, tj. svobodu služeb, zboží, lidí a kapitálu. Stát se Lichtenštejňanem není úplně jednoduché, nejkratší cesta zřejmě vede přes svatbu s lichtenštejnským občanem a i tak to trvá nejméně pět let strávených v knížectví (zdroj). Tříměsíční pobyt lze absolvovat bez jakýchkoliv omezení, pro případný delší pobyt je nutno zažádat o povolení k pobytu. Země má kvóty na pracovní místa. Lichtenštejnsko je velmi blízko, dá se tam bez problémů dojet autem, vlakem, autobusem, teoreticky je možné využít i leteckou dopravu (do Curychu).

Zajímavosti

Lichtenštejňané jsou hrdi na svůj národ, na svoji přímou demokracii, svoji nezávislost i na svého knížete, který je velmi sympatický chlapík. Mj. přislíbil, že po jejím vystoupení z EU bude hlasovat pro přistoupení ČR do EFTA.

Shrnutí

+ rozvinutý volný trh
+ bohatá země
+ kultura, vzdálenost
- tlak okolních států

Zdroje a zajímavé odkazy

http://en.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein
http://knihy.abz.cz/prodej/stat-ve-tretim-tisicileti
http://www.svobodni.cz/media/clanky/1271-mach-recenze-hansadam-ii-liechtenstein-stat-ve-tretim-tisicileti/
http://www.youtube.com/watch?v=SqBINV8VEvU&feature=youtu.be

 

Hledání

Šiřte tento článek dál

Ohodnotit na Flattru


 

Navštivte nás na Facebooku Navštivte nás na Facebooku

KamEmigrovat.cz, 2017   Licence Creative Commons

Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Ludwig von Mises Institut, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported .

Web by Petr Málek | Hosting by Softech | Base Camp

Cílem Mises.cz i KamEmigrovat.cz je ekonomická osvěta veřejnosti, takže uvítáme, když naše texty budete co nejvíce šířit.
Budeme rádi, když ale v rámci slušnosti uvedete, že text máte od nás. Děkujeme!
Šíření je možné pouze u našich vlastních textů. Pokud byl článek převzat nebo přeložen z jiného zdroje, šíření je možné pouze se souhlasem původního zdroje.

Názory prezentované na těchto stránkách jsou individuálními osobními názory jednotlivých přispěvatelů.
Provozovatel tohoto webu k nim nevyjadřuje žádný názor a nenese za ně žádnou odpovědnost.